[ ŁADOWANIE STRONY ]
WYWIAD Z TRENEREM - MARIUSZEM KIECĄ
WE WRZEŚNIU 2019 ROKU DO SZTABU SZKOLENIOWEGO SEKCJI HOKEJA DOŁĄCZYŁ MARIUSZ KIECA, KTÓRY PEŁNI FUNKCJĘ TRENERA BRAMKARZY. ZADALIŚMY TRENEROWI KILKA PYTAŃ, ABY PRZYBLIŻYĆ WAM JEGO OSOBĘ.

- Od września jest Pan trenerem Akademii „Młoda GieKSa”. Dlaczego Katowice, dlaczego GKS?

MK: Po zakończeniu pracy w Polonii Bytom szukałem klubu, w którym mógłbym pracować z bramkarzami. Po spotkaniu z Prezesem Marcinem Ćwikłą, gdzie przedstawiłem swoją wizję pracy z bramkarzami i pomocy w rozwoju sekcji hokejowej postanowiłem przyjąć ofertę klubu. Bardzo spodobała mi się wizja rozwoju sekcji jaką przedstawił mi Pan Prezes i myślę, że dalej będziemy starać się, aby hokej w Katowicach się rozwijał.

- Jakie to uczucie wrócić do Katowic i móc ponownie jeździć po tafli w Spodku?

MK: To fajne uczucie wrócić do klubu, z którym zdobyłem 4 brązowe medale Mistrzostw Polski jako zawodnik klubu oraz w którym pracowałem jako trener Pierwszej drużyny i grup młodzieżowych. Przede mną następne wyzwanie, które będę chciał wykonać jak najlepiej.

- 89-krotny reprezentant Polski, prawie 500 meczów w seniorskiej karierze klubowej - takie liczby robią wrażenie. Jak doświadczenie z gry przekłada się na umiejętności trenerskie?

MK: Oczywiście doświadczenie z lodu bardzo pomaga, jednak jako trener muszę się cały czas doszkalać, ponieważ hokej cały czas idzie do przodu. Jest dużo zmian w technice bramkarza w porównaniu do moich czasów, więc należy być ze wszystkim na bieżąco.

- W Akademii jest Pan odpowiedzialny m.in za treningi bramkarskie. Jakie korzyści daje wprowadzenie indywidualnych treningów bramkarskich dla młodych zawodników?

MK: Zawsze uważałem, że praca trenera bramkarzy jest bardzo ważna w rozwoju zawodnika (bramkarza). Szczególnie teraz, kiedy pracuję z bramkarzami praktycznie na każdym treningu - a nie jak to przeważnie jest w klubach raz w tygodniu - mam okazję na bieżąco uczyć bramkarzy odpowiednich zachowań oraz doskonalić technikę bramkarską. Oczywiście jest to praca długofalowa i nie można nauczyć bronić bramkarza w miesiąc, czy dwa. Bramkarz musi być bardzo cierpliwy i wytrwały w swojej pracy, a mój przykład kiedy rozpocząłem treningi w wieku 10 lat, a tak naprawdę zacząłem bronić jak miałem 15 lat jest tego najlepszym dowodem 

- Jakie postępy wśród młodych bramkarzy odnotował Pan podczas tych kilku miesięcy od kiedy rozpoczął Pan pracę?

MK: To jest zbyt krótki czas pracy, aby zobaczyć wielkie postępy, ale cieszę się, że bramkarze powoli starają się wykonywać pewne zadania, które dostają na treningach i na meczach. Nagrywam też pracę bramkarzy i analizujemy ich zachowanie podczas meczów.

- Od początku października Wielosekcyjna Akademia „Młoda GieKSa” prowadzi projekt pod nazwą „Lodowe Przedszkole”, podczas którego Pan również jest trenerem. Jak Pan ocenia ten projekt?

MK: Lodowe przedszkola to bardzo fajny pomysł Akademii i myślę, że warto rozszerzyć go na inne przedszkola w Katowicach. Uważam, że dzieci w wieku 6-9 lat powinny spróbować wielu aktywności ruchowych, aby zaszczepić w dzieciach aktywne spędzanie czasu wolnego. Oczywiście bardzo będziemy zadowoleni jeżeli części dzieci spodoba się jazda na łyżwach i będą chciały grać w hokeja w naszym klubie.

- Jakie korzyści dla małych dzieci niesie uprawianie dyscypliny jaką jest hokej na lodzie i czym ona różni się od innych dyscyplin?

MK: Hokej na lodzie jest chyba najbardziej skomplikowaną koordynacyjnie dyscypliną sportu. Pomaga dzieciom rozwijać się wszechstronnie, przeżyć wspaniałą przygodę sportową, a także ukształtować charakter poprzez zmaganie się z porażkami i zwycięstwami w sporcie. Uczy współdziałania w grupie  i na pewno kształtuje wolę walki jako, że jest to sport kontaktowy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI
SEKCJA HOKEJA WRACA DO TRENINGÓW
ROZGRYWKI MŁODZIEŻOWE PIŁKI NOŻNEJ ODWOŁANE
WZNOWIENIE ZAJĘĆ TRENINGOWYCH
KONKURS - DOMINO'S PIZZA
NABORY DO SZKOŁY MISTRZOSTWA SPORTOWEGO