[ ŁADOWANIE STRONY ]
WYWIAD Z PRZEMYSŁAWEM HALAPACZEM
POROZMAWIALIŚMY Z PRZEMYSŁAWEM HALAPACZEM - KOORDYNATOREM SEKCJI SIATKÓWKI, KTÓRY OPOWIEDZIAŁ NAM O OBECNIE PANUJĄCEJ SYTUACJI ORAZ PODJĘTYCH DZIAŁANIACH PODCZAS PANDEMII.

- Jakie działania zostały podjęte w sekcji siatkówki od momentu ogłoszenia wstrzymania treningów w Wielosekcyjnej Akademii?

PH: Wydarzenia z 11 marca przebiegały bardzo szybko i musieliśmy równie szybko reagować na to, co się dzieje. Pierwszym etapem było zamknięcie szkół, przez co musieliśmy odwołać zajęcia treningowe i poinformować o tym fakcie naszych zawodników. Następnie zarządzenie Prezydenta Miasta Katowice o wstrzymaniu wszystkich zajęć sportowych oraz zamknięciu miejskich obiektów sportowych. Kolejny dzień to z kolei zaplanowany mecz ligowy drużyny kadetów, który również został zawieszony przez Śląski Związek Piłki Siatkowej, co wiązało ze sobą również odwołanie wszystkich zaplanowanych wyjazdów. Po wykonaniu wszystkich czynności zabezpieczających, mogliśmy przejść do planowania naszej pracy i przydzielenia zadań naszym zawodnikom.

- Jaki charakter mają ćwiczenia przedstawione zawodnikom?

PH: Przede wszystkim chcieliśmy, aby mogli wykonywać je w domu, gdyż jasne się stało, że możliwości realizacji poza miejscem zamieszkania mogą być bardzo ograniczone, co potwierdziły kolejne działania rządu. Są to więc głownie ćwiczenia ogólnorozwojowe z oporem własnego ciała, stabilizujące oraz rozciąganie, które również jest bardzo ważnym elementem przygotowania własnego ciała do uprawiania sportu.

- Na jaki okres zostały rozpisane ćwiczenia?

PH: Plan treningowy nasi zawodnicy otrzymują na okres dwóch tygodni ze względu na to, iż po dłuższym  czasie te same bodźce treningowe nie pobudzają odpowiednio organizmu i potrzeba nowych impulsów, aby znowu go zmobilizować do odpowiedniej pracy.

- Jak wygląda i na czym polega praca trenerów w czasie kwarantanny?

PH: Trenerzy w czasie kwarantanny mają przede wszystkim przygotowywać plany treningowe dla zawodników oraz starać się ich wspierać w tym trudnym okresie. Poza tym analizują obecne rozgrywki, które praktycznie można już uznać za zakończone. Pozostaje kwestia rozegrania ewentualnych  zawodów siatkówki plażowej.

- Czy zawodnicy są rozliczani z wykonywanych w domu ćwiczeń? Jeśli tak, w jaki sposób?

PH: Zawodnicy muszą sami rozliczać się z wykonywanych ćwiczeń, ponieważ tak wygląda profesjonalny sport w kierunku, którego musimy zmierzać. Chcąc być profesjonalistą trzeba dbać o własne , gdyż to ono jest naszym narzędziem pracy. Trenerzy jednak starają się ich motywować, aby wykonali wszystko to, co zostało zaplanowane.

- Jakie plany na dalszą część pandemii/najbliższy okres?

PH: Aktualnie zajmujemy się opracowywaniem różnych wariantów w zależności od tego, jak długo potrwa okres kwarantanny. Musimy mieć kilka rozwiązań na krótszy oraz dłuższy czas. Poza tym układamy już pracę na przyszły sezon. Będą pewne przesunięcia personalne w grupach zawodniczych oraz trenerskich i trzeba się do tego dobrze przygotować.  Cały czas również pracujemy nad naborem do Szkoły Mistrzostwa Sportowego na kolejny rok szkolny, co jest w tej chwili bardzo istotną kwestią z punktu funkcjonowania naszych grup w kolejnym sezonie. Wielkim wyzwaniem pozostaje również zorganizowanie letniego obozu siatkarskiego w sytuacji, gdy nie wiadomo, jak długo potrwa okres izolacji i co się jeszcze do tego czasu wydarzy. Mamy jednak nadzieje, że już niedługo wszystko wróci do normy i będziemy mogli znowu zająć się tym, co nas najbardziej cieszy, czyli szkoleniem młodzieży.

-Jak podsumujesz sezon ligowy w wykonaniu naszych drużyn, który przedwcześnie został zakończony?

PH: Sezon faktycznie już można spisać na straty i tak naprawdę szkoda, że oprócz juniora nie mogliśmy zakończyć rozgrywek w regulaminowym trybie we wszystkich kategoriach wiekowych. Zagranie tych kilka turniejów, czy meczów na pewno byłoby z korzyścią dla naszej młodzieży, która tak naprawdę potrzebuje jak najwięcej grania. Założenia jakie sobie postawiliśmy na ten sezon zostały w większości spełnione, ale są też oczywiście takie, gdzie się to nie udało. Niemniej jednak, ten dziwny sezon możemy ocenić pozytywnie, a ze wszystkich porażek wyciągnąć odpowiednie wnioski, i tutaj posłużę się cytatem: „Czasami wielkie zwycięstwa buduje się na wielu wcześniejszych klęskach” - Santiago Posteguillo - Africanus.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI
POWOŁANIA DO REPREZENTACJI ŚLĄSKA U-13
PIŁKARKI NA WYJEŹDZIE W OSTRAWIE
HOKEIŚCI WRÓCILI DO GRY
GIEKSA W GRONIE OŚMIU NAJLEPSZYCH DRUŻYN W POLSCE
GIEKSA ZAGRA W ĆWIERĆFINALE MISTRZOSTW POLSKI