[ ŁADOWANIE STRONY ]
WYPOWIEDZI TRENERA KAMILA PACHE ORAZ ZAWODNIKA DANIELA PRUSA

Wywiad z Kamilem Pache, trenerem drużyny juniorów w sekcji siatkówki.

 

- Jak wygląda praca trenera w okresie pandemii i na czym ona polega? 

KP: Przede wszystkim skupiamy się na zdalnym procesie treningowym. Podczas zaistniałej sytuacji, w której obecnie się znajdujemy musimy zadbać o to, aby Nasi zawodnicy pozostali w ciągłej aktywności fizycznej. Wiemy doskonale, że aktualnie proces edukacji prowadzony jest zdalnie, co oznacza, że sporą część swojego czasu niestety spędzają przed komputerem, co powoduje ograniczenie ich aktywności. Ponadto fakt, wynikający z rozporządzenia Ministra Zdrowia, iż powinniśmy zostać w domu na pewno nie jest dla nich czymś wyjątkowo przyjemnym. Mówiąc krótko, zostali oni oderwani od codziennego rygoru treningowego, co zdecydowanie zaburza ich codzienny tryb życia, który prowadzili przed okresem pandemii.

Jako trenerzy staramy się opracowywać i urozmaicać plany treningowe. Co kilka dni wysyłamy nowe zmienione plany, aby wprowadzić inne bodźce treningowe do ich codzienności. Staramy się, aby zawodnicy w czasie pandemii  utrzymali swój poziom sprawności fizycznej, wyleczyli kontuzje czy dolegliwości, z którymi borykali się w trakcie sezonu, a przede wszystkim poprawili swoje zdolności motoryczne kondycyjne oraz koordynacyjne.

Pomimo tego, że sezon halowy zakończył się dla nas jakiś czas temu, mamy nadzieję, że przed Nami będzie możliwość rozegrania sezonu w siatkówce plażowej w kategoriach młodzieżowych. Dlatego tak ważne jest, aby zawodnicy byli ciągle gotowi do powrotu na boisko.  

Poza dbaniem o stan fizyczny i psychiczny Naszych podopiecznych, staramy się także doskonalić nasz warsztat trenerski. W wolnym czasie analizujemy mecze ligowe naszych zawodników, poszczególne akcje, realizację założeń meczowych, a także indywidualne umiejętności zawodników. Ponadto czytamy fachową literaturę odnoszącą się zarówno do sfery technicznej jak i do sfery emocjonalnej młodych adeptów siatkówki.

- W jaki sposób zostały dobrane ćwiczenia dla zawodników na okres kwarantanny?

KP: Ćwiczenia, które wybieramy do naszych planów treningowych przede wszystkim muszą być wykonalne w warunkach domowych. Chcemy, aby zawodnicy wykorzystywali sprzęt, który posiadają m.in. gumy, hantle, rollery czy drążki. Przy obecnej sytuacji, gdy nie możemy korzystać z obiektów sportowych, siłowni czy boisk zewnętrznych musimy się ograniczyć do ćwiczeń na małej przestrzeni. Zawodnicy mają różne możliwości do wykonywania treningów, więc staramy się, aby wszyscy mogli taki plan wykonać. Dobieramy ćwiczenia, aby Nasi zawodnicy rozwijali się w każdej płaszczyźnie. To znaczy, dbamy o to, by podczas każdej jednostki treningowej znalazły się ćwiczenia wielostawowe, a także ćwiczenia na poszczególne partie mięśniowe. Tworząc odpowiedni trening stwarzamy warunki, które występują podczas „normalnych” zajęć treningowych. Owszem ciężko wykonać w warunkach domowych trening stricte siatkarski, ale elementy techniki odbić czy doskonalenie poprawnych postaw siatkarskich są jak najbardziej możliwe do wykonania.

Czy jest trener w kontakcie z zawodnikami? Jeśli tak, w jaki sposób przebiega ten kontakt?

KP: Tak, od początku całej sytuacji mamy ze sobą kontakt telefoniczny czy wirtualny. Stworzyliśmy forum na jednym z portali społecznościowych, w celu wymiany informacji, przesyłania planów treningowych, a także rozmów na tematy bieżące czy po prostu rozmów o życiu. Takie rozwiązanie umożliwia zawodnikom poczucie, że nie zostali sami w tej trudnej dla Nas wszystkich sytuacji kryzysowej.

           

- Jaki wpływ na zawodników może mieć tak długa przerwa od standardowych treningów?

KP: Ciężko powiedzieć. W życiu sportowca występują owszem przerwy od procesu treningowego, ale zazwyczaj występują one w sytuacji znanej dla zawodnika, pomijając oczywiście kontuzje. Nie często się zdarza, że przerwa treningowa jest wymuszona przez epidemie i zalecenia odpowiednich służb państwowych jak w tym wypadku, więc jednoznacznie nie możemy stwierdzić jak ona wpłynie na poszczególnych zawodników. Dla jednych może być to czas, w którym będą mogli zrealizować swoje cele np. poprawy potencjału siłowego, dla innych będzie do czas na poprawę swojego ogólnego zdrowia fizycznego oraz zadbania o własną kondycję, natomiast dla innych, może być to czas, w którym nie będą w stanie wykonać żadnego treningu z różnych względów emocjonalnych, psychologicznych czy po prostu fizycznych.

Od prawie 3 tygodni jesteśmy zmuszeni do pracy w warunkach domowych, kształtując głównie naszą kondycję i sprawność fizyczną, więc miejmy nadzieję, że po tak długiej przerwie wrócimy wszyscy przede wszystkim zdrowi a ponadto silniejsi psychicznie i fizycznie czego życzę Nam wszystkim.

 

Wywiad z Danielem Prusem, rozgrywającym w drużynie kadetów.

 

- Jak w tym trudnym okresie radzisz sobie bez regularnych treningów?

DP: Jest to bez wątpienia duże wyzwanie ponieważ codzienne treningi były dla mnie normalnością i brakuje mi ich.

- Czy wykonujesz ćwiczenia przesłane przez trenera?

DP: Staram się wykonywać je systematycznie.

- Jaką formę mają te ćwiczenia oraz czy bez problemu możesz wykonywać je w domu?

DP: Są to treningi podstawowe które bez wątpienia każdy może wykonywać w domu.

- Jak spędzasz pozostały wolny czas?

DP: Staram się jak najwięcej czasu spędzać na dworze w własnym ogrodzie. Biegam regularnie na bieżni którą posiadam w domu. Oglądam mecze siatkówki z sezonu 18/19 włoskiej i rosyjskiej ligi jak i reprezentacji a także blogi robione przez siatkarzy np. Wattena ;)

- Czy uważasz, że tak długa przerwa od treningów może wpłynąć na dalszy Twój rozwój?

DP: Sądzę że na pewno długa przerwa z halą jak i piłką ma duże znaczenie negatywne lecz dla osoby która wyznacza sobie cele jest to tylko test. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI
POWOŁANIA DO REPREZENTACJI ŚLĄSKA U-13
PIŁKARKI NA WYJEŹDZIE W OSTRAWIE
HOKEIŚCI WRÓCILI DO GRY
GIEKSA W GRONIE OŚMIU NAJLEPSZYCH DRUŻYN W POLSCE
GIEKSA ZAGRA W ĆWIERĆFINALE MISTRZOSTW POLSKI