[ ŁADOWANIE STRONY ]
WYWIAD Z MARIUSZEM KIECĄ - KOORDYNATOREM SEKCJI HOKEJA
ZAPRASZAMY NA WYWIAD Z MARIUSZEM KIECĄ - KOORDYNATOREM SEKCJI HOKEJA, KTÓRY NOWĄ FUNKCJĘ PEŁNI W NASZEJ AKADEMII OD PAŹDZIERNIKA.

- Od października objął Pan funkcję koordynatora sekcji hokeja w Wielosekcyjnej Akademii „Młoda GieKSa”. Jak Pan się odnajduje w nowej roli?

MK: W nowej roli czuję się dobrze, myślę że wcześniejsza funkcja dyrektora sportowego w SMS Sosnowiec przez 7 lat przygotowała mnie do radzenia sobie w roli koordynatora. Organizacja szkolenia, nadzór nad trenerami, kontakt i rozmowy z rodzicami były w poprzedniej funkcji chlebem powszednim. Poprzedni koordynator Marcin Penczek pomógł mi też w poznaniu specyfiki funkcjonowania naszego klubu więc wszystko przebiegło bardzo płynnie.

- Drużyny akademii występują w rozgrywkach ligowych w trzech kategoriach wiekowych. Jakie cele stawia Pan przed tymi drużynami?

MK: Uważam, że dużym sukcesem jest budowanie czegoś od początku i w 3,5 roku od powstania, doprowadzenie do obecnego poziomu. Tak krótki okres funkcjonowania akademii i 3 drużyny grające w lidze to naprawdę duży sukces. Do tego należy dodać 2 grupy minihokeja, które nie uczestniczą jeszcze w rozgrywkach ligowych oraz grupy naborowe, w których uczestniczy łącznie ponad 50 dzieci i liczba ta stale rośnie. Oczywiście optymalnym jest, aby każda drużyna była dwurocznikowa i w każdym roczniku było co najmniej 12-14 zawodników, w tym 1 bramkarz do czego dążymy. Tak zbudowane drużyny pozwalają na optymalną pracę, wprowadzają element rywalizacji w drużynie, a co za tym idzie podniesienie poziomu sportowego zawodników. Rozgrywki ligowe traktujemy jako sprawdzian tych elementów, nad którymi pracujemy na treningach. Chcemy w każdym meczu osiągać jak najlepsze wyniki, na miarę naszych możliwości sportowych. Chcemy jako trenerzy, aby zawodnicy w każdym meczu grali na 100 procent swoich możliwości.

Jak obecnie zbudowana jest kadra szkoleniowa?

MK: Gwarancją rozwoju sekcji hokeja jest odpowiednio wykwalifikowana, pełna zapału do pracy kadra trenerska. Klub zadbał o to, aby obecna kadra spełniała te wymogi. Oczywiście trenerzy muszą cały czas wzbogacać swój warsztat trenerski, rozwijać się z każdą odbytą jednostką treningową, cały czas szukać nowych rozwiązań i urozmaicenia swoich zajęć treningowych. Nasza kadra trenerska to połączenie młodości i doświadczenia, musimy ten potencjał wykorzystać w całości.  Myślę, że z każdym rokiem ta kadra będzie się rozrastać  i moim zadaniem jest, aby każdy nowy trener wprowadzał odpowiednią jakość do naszej akademii. Nowością w naszej sekcji hokeja jest współpraca z trenerem motorycznym Anną Bieniec. Trenerka w początkowym etapie będzie nam pomagała w poprawie wzorców ruchowych u zawodników, wyłapywała wady postawy, które nie pozwalają na poprawny rozwój motoryczny i sportowy. Myślę, że współpraca trenerki z zawodnikami, trenerami a także z rodzicami pozwoli rozwijać potencjał motoryczny i ruchowy naszych zawodników, a co za tym idzie podnieść ich poziom sportowy. Koncepcja szkolenia w akademii, która została mi wskazana dąży do kompleksowego i zrównoważonego rozwoju zawodników co wspólnie z trenerami staramy się realizować.

- Trwają aktualnie nabory. W jaki sposób one się odbywają oraz czy jest duże zainteresowanie hokejem wśród dzieci?

MK: Obecnie nabory odbywają się 2 razy w tygodniu, przeważnie w środy i soboty. Zajęcia naborowe odbywają się w dwóch grupach, którym poświęcamy dużo uwagi. Pierwsza grupa trenuje  w sprzęcie bez kijów stawiając pierwsze kroki na lodzie. Następnie przechodzi kurs, który składa się z  12 zajęć w oparciu o nasz program, a po tych zajęciach zdaje egzamin. Egzamin pozwala przejść na wyższy poziom treningu z kijem i krążkiem. Druga grupa to strefa, gdzie dzieci pod okiem trenerów uczą się podstaw jazdy na łyżwach i utrzymania równowagi. Obecna sytuacja nieco wstrzymała nasze niektóre aktywności naborowe, które w dużej mierze  związane są z bliską współpracą z katowickimi przedszkolami na czele z przedszkolem w Murckach i z projektem ,,Lodowe Przedszkole”. Natomiast zainteresowanie nie słabnie i staramy się to w pełni wykorzystać.

- Co należy zrobić, aby rozpocząć treningi hokejowe?

MK: Najważniejsze, to przyjście na zajęcia naborowe, gdzie dzieci dostają na trening łyżwy i kask. Rodzic nie musi się niczym przejmować. Najlepszym wiekiem, aby rozpocząć przygodę z hokejem jest wiek przedszkolny. Obecnie dzieci rozpoczynają naukę jazdy na łyżwach w wieku 4-6 lat.

- Pandemia koronawirusa wstrzymała projekt realizowany w Akademii pod nazwą „Lodowe Przedszkole”. Czy jest planowane wznowienie projektu, gdy sytuacja w Polsce ulegnie poprawie?

MK: Oczywiście, kiedy będzie tylko możliwość planujemy wznowić projekt ,, Lodowe Przedszkole”. Jest to nasz flagowy projekt i bardzo liczyliśmy w tym sezonie na kontynuację tych działań ze względu na duże zainteresowanie dzieci i przedszkoli, z którymi współpracujemy. Obecnie pozostaje nam skupienie się na działaniach komunikacyjnych, aby informacje o naszych zajęciach trafiały do przedszkoli, które z nami współpracowały lub będą współpracować w przyszłości, gdyż to jest nasza grupa docelowa. 

- Jakie są plany w związku z dalszym rozwojem sekcji hokeja w „Młodej GieKSie”?

MK: Myślę, że bardzo ważnym elementem w procesie szkolenia dzieci jest praca w oparciu o dobre wzorce najlepiej wynikające z programu szkolenia. W akademii dysponujemy autorskimi programami szkolenia dla grup U-8, U-10, U-12 oraz programem szkolenia bramkarzy, który sam opracowałem. Dysponujemy też programem nauczania jazdy na łyżwach dla przedszkoli i grup naborowych. Programy te pozwalają nam realizować cele szkoleniowe długo i krótkoterminowe oraz wyznaczają kierunki dla pracy trenerów ukierunkowane na rozwój zawodnika. Najważniejsze to podnoszenie poziomu sportowego zawodników trenujących obecnie w naszym klubie. Z każdym sezonem będzie coraz więcej dzieci trenujących, więcej grup treningowych, więc musimy myśleć perspektywicznie uwzględniając infrastrukturę, która w przyszłości pozwoli nam się nadal rozwijać i podnosić poziom sportowy. Na razie brak stałej bazy treningowej to nasza największa bolączka. Oczywiście nadal naszym kluczowym ośrodkiem jest katowicki Spodek, jednak w celu optymalizacji procesu szkolenia i stale rosnącej liczby zawodników, korzystamy obecnie również z lodowiska na Janowie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI
PIŁKARKI NA WYJEŹDZIE W OSTRAWIE
HOKEIŚCI WRÓCILI DO GRY
GIEKSA W GRONIE OŚMIU NAJLEPSZYCH DRUŻYN W POLSCE
GIEKSA ZAGRA W ĆWIERĆFINALE MISTRZOSTW POLSKI
POCZĄTEK FINAŁÓW MMP U-17 W FUTSALU