[ ŁADOWANIE STRONY ]
MARIUSZ KIECA: BRAMKARZ MUSI BYĆ ZWINNY I SZYBKI
TRENER KOORDYNATOR SEKCJI HOKEJA W AKADEMII „MŁODA GIEKSA” WYPOWIEDZIAŁ SIĘ NA TEMAT ZAJĘĆ BRAMKARSKICH. ZDANIEM MARIUSZA KIECY, GOLKIPERZY W HOKEJU MUSZĄ BYĆ DOBRZE PRZYGOTOWANI NIE TYLKO POD WZGLĘDEM FIZYCZNYM, ALE TAKŻE MENTALNYM.

Czym różnią się treningi bramkarskie od standardowych zajęć hokejowych?

Podczas zajęć bramkarskich trenujemy elementy techniczne, np. jazda bramkarska, pozycja bramkarska, technika klęku ,,butterfly”, a także ułożenie rękawic i kija. Jest oczywiście czas na korektę błędów. W ćwiczeniach koncentrujemy się na poprawnej technice wykonywanego elementu. Następnie, dokładamy szybkość wykonania ruchu. Podczas standardowych zajęciach możemy jedynie kontrolować te elementy, gdyż bramkarz często zapomina o poprawnej technice, chcąc np. obronić strzał. Standardowe zajęcia umożliwiają nam tworzenie potencjalnych sytuacji meczowych, które przygotowują bramkarza do udziału w rozgrywkach.

Jak często odbywają się treningi bramkarskie i czy są one łączone z normalnymi zajęciami?

Treningi bramkarskie są uzależnione od dostępności lodowiska. Jeżeli jest możliwość to organizujemy osobną jednostkę treningową, raz w tygodniu. Bramkarze 7-8 letni mają zajęcia bramkarskie w czasie normalnego treningu. Przeważnie jest to pierwsze 15-30 minut zajęć.

Jakie aspekty musi posiadać bramkarz w hokeju?

Zdarza się, że na pozycji bramkarza ustawia się zawodnika, który słabiej jeździ na łyżwach lub jest mniej ruchliwy. Jest to oczywiście błąd, gdyż od golkipera zależy czy drużyna wygrywa mecze. Obecnie bramkarz musi być bardzo sprawny, zwinny, szybki, mieć bardzo dobrą koordynację i przede wszystkim odpowiednie przygotowanie mentalne. Nie powinien bać się strzałów i musi być odporny na stres.

Są umiejętności, z którymi trzeba się urodzić czy uważa Trener, że wszystkiego można się nauczyć?

Oczywiście, ważne są predyspozycje do danej dyscypliny czy też pozycji. Uważam jednak, że wiele elementów można wypracować systematycznym i dobrze prowadzonym treningiem. Bramkarze muszą poświęcić dużo czasu na pracę indywidualną, szczególnie nad rozciąganiem i ogólną sprawnością fizyczną.

Na co zwraca Trener największą uwagę podczas treningów?

Dla mnie ważne jest, aby bramkarze wykorzystywali w treningu innowacyjne elementy, nad którymi pracujemy oraz słuchali moich rad i uwag. To pomoże im stać się w przyszłości dobrymi i skutecznymi bramkarzami.

W jakim wieku trzeba zacząć trenowanie, żeby w przyszłości zostać profesjonalistą?

Obecnie dzieci rozpoczynają treningi w wieku 6-7 lat i jest to wiek optymalny. Zdarzają się jednak osoby, które później zaczynają przygodę na bramce i dają sobie radę. Ja przykładowo rozpocząłem jak miałem 10 lat. Potem natomiast, trzeba ciężko i wytrwale pracować, aby nadgonić stracony czas.

Jak młodzi hokeiści radzili sobie podczas wymuszonej przerwy w treningach?

Zawodnicy w czasie przerwy mieli przygotowane ćwiczenia i programy treningowe przez trenerów. Staramy się dostosować ćwiczenia tak, aby zawodnicy mogli je wykonywać w domu. Hokeiści przesyłają potem filmiki z treningów domowych, pokazując swoją aktywność podczas wymuszonej przerwy. Oczywiście wiemy, że czasami trudno się zmobilizować do takiej formy treningu, dlatego cieszymy się, że możemy wrócić do normalnych zajęć.