[ ŁADOWANIE STRONY ]
WIELKIE EMOCJE NA TURNIEJU IM. DZIEWIĘCIU Z WUJKA
MŁODZI SPORTOWCY ZMIERZYLI SIĘ 15 CZERWCA 2024 R. W TURNIEJU PIŁKARSKIM IM. DZIEWIĘCIU Z „WUJKA”. DZIESIĘĆ DRUŻYN Z POLSKI, CZECH I SŁOWACJI UCZCIŁO W TEN SPOSÓB PAMIĘĆ GÓRNIKÓW ZASTRZELONYCH W STANIE WOJENNYM PRZEZ ZOMO, A JEDNOCZEŚNIE BYŁA TO CZĘŚĆ OBCHODÓW 60-LECIA KLUBU GKS KATOWICE.

Mecze były rozgrywane na Stadionie Miejskim przy ul. Bukowej 1A w Katowicach. Uczestniczyli zawodnicy urodzeni w roczniku 2015 oraz młodsi. Turniej objął patronatem Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula. Partnerem wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach.

Szczególnego klimatu turniejowi dodawały rozwieszone wzdłuż linii bocznych boiska transparenty z wypisanymi nazwiskami dziewięciu górników zastrzelonych przez ZOMO podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”. Zadbali o nie kibice GieKSy, którzy od dawna czczą pamięć bohaterów z „Wujka” i współpracują w tym ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.

Zanim zabrzmiał pierwszy gwizdek, uczestników i kibiców przywitali organizatorzy: Kinga Pajerska-Krasnowska prezes Fundacji Sportowe Katowice, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa oraz Krzysztof Nowak prezes GKS Katowice. Prezes GieKSy wręczył pamiątkowe medale 60-lecia klubu zarówno Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności, jak i Akademii Młoda GieKSa. Potem zaczęły się sportowe zmagania, którym towarzyszyły duże emocje, doping z trybun, a przede wszystkim upalne słońce.

Zagrano w systemie każdy z każdym. Pierwsze trzy miejsca zajęły kluby:

  1. FC Hlučín (Czechy)
  2. GKS Katowice
  3. MFK Karvina (Czechy)

Poza tym udział wzięły zespoły:

Football Project Jasienica, GKS Katowice II, Gwarek Tarnowskie Góry, Odra Opole, Rozwój Katowice, Gminna Akademia Piłkarska Zaleszany (na terenie tej gminy, w Szkole Podstawowej w Zbydniowie uczył się Zbigniew Wilk, jeden z górników poległych w „Wujku”), Železiarne Podbrezová (Słowacja).

Wszyscy uczestnicy zostali po rozgrywkach udekorowani pamiątkowymi medalami, każdy zespół otrzymał puchar, a ponadto nagrodzono statuetkami zawodników – wszyscy trenerzy wytypowali z każdej drużyny jednego, najlepszego gracza. Ceremonii dekoracji dokonali: Kinga Pajerska-Krasnowska prezes Fundacji Sportowe Katowice, Karol Chwastek ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Adam Szymczyk z Komisji Kultury, Promocji i Sportu Rady Miasta Katowice.

Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie. Spotkajmy się na turnieju za rok!

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI
ZAWODOWE KONTRAKTY PIŁKAREK MŁODEJ GIEKSY
PODSUMOWANIE SEZONU – JUNIORZY MŁODSI
ZAPROSZENIE NA MECZ GKS - RADOMIAK
PODSUMOWANIE SEZONU - JUNIORZY STARSI
PODSUMOWANIE SEZONU - GKS II KATOWICE